Przygotowanie
Zaczynamy od umycia i dokładnego osuszenia mięsa, po czym oczyszczamy je i kroimy w paski o grubości ok. 1 cm i długości 5 cm. Następnie marynujemy je w papryce ostrej, papryce słodkiej, soli, pieprzu oraz mące w taki sposób, aby każdy kawałek mięsa był delikatnie nią oprószony, i odstawiamy do zamarynowania na ok. 15 minut.
W tym czasie przygotowujemy warzywa. Wszystkie dokładnie myjemy i obieramy, a następnie kroimy: cebulę i pora w piórka o grubości ok. 0,5 cm, pieczarki w cząstki (w zależności od wielkości kroimy je na cztery, sześć lub osiem części), a marchew trzemy na tarce o grubych oczkach.
Na głębokiej patelni lub w dużym rondlu rozgrzewamy niewielką ilość oleju, na którym smażymy kolejno warzywa, cebulę i pora, aż zmiękną i się zeszklą (ale nie przypalą, ponieważ por stałby się wówczas gorzki) i przekładamy do miski. Następnie na olej wykładamy pieczarki, smażymy je do momentu, aż odparuje cały płyn, który z nich wypłynie, po czym dodajemy marchew. Po kilku minutach wspólnego smażenia przekładamy do miski z pozostałymi warzywami. Na tej samej patelni do odrobiny oleju dodajemy pół łyżki masła. Gdy się rozgrzeje, wsypujemy kminek, który przesmażamy przez chwilę, aby oddał cały swój aromat, a następnie dodajemy zamarynowane wcześniej mięso. Smażymy je na dużym ogniu do momentu, aż każdy kawałek się przyrumieni, następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, a po chwili wszystko zalewamy białym wytrawnym winem. Gdy wino odparuje, dodajemy musztardę i bulion drobiowy, patelnię przykrywamy i całość dusimy, aż mięso zmięknie, a sos zacznie gęstnieć.
Gdy mięso będzie już miękkie, dodajemy warzywa i gotujemy przez kolejnych kilka minut, tak aby wszystko się połączyło i było na tym samym etapie gotowania. Do powstałego gulaszu dodajemy sok z ogórków kiszonych i wstępnie doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz cukrem. Jednym z ostatnich etapów przygotowywania strogonowa jest dodanie śmietany, która nada kremowości temu daniu. Do śmietany dodajemy łyżeczkę mąki pszennej, dokładnie mieszamy i hartujemy gorącym wywarem, aby się nie zwarzyła przy dodawaniu. Całość wlewamy na patelnię, cały czas energicznie mieszając, aby płyny się połączyły w gęsty i kremowy sos. Gdy strogonow ponownie się zagotuje, dodajemy posiekane w drobne paski ogórki kiszone i finalnie doprawiamy, na koniec obsypujemy posiekanym koperkiem. Podajemy z pieczywem lub innymi ulubionymi dodatkami.