Stek wołowy

Do 1h godz.
1 osoby
Poizom: średni
Autor: Bracia Budnik

Wołowina na naszych stołach gości w zasadzie od zawsze. Niegdyś najczęściej pod postacią gulaszy, potrawek, tzw. smażonek czy tatara, a obecnie coraz częściej pod wpływem zachodnich trendów jako stek. Soczysty i aromatyczny kawałek krwistego mięsa uzależnia od pierwszego kęsa, wołowina spożywana w tej postaci zyskuje więcej szlachetności, wydobywamy dzięki temu jej prawdziwy smak. Nie każdy kawałek wołowiny może jednak stać się wyśmienitym stekiem. Dziś przygotujemy antrykota i opowiemy Wam, jak wybrać i przygotować idealnego steka.

Składniki

 

stek z antrykotu (powinien mieć ok. 1,5 do 2 cm grubości i ważyć ok. 300 g)

pieprz młotkowany

sól morska

gałązka rozmarynu

ząbek czosnku

łyżka oleju do smażenia

łyżka prawdziwego masła

Przygotowanie

Przygotowanie steka zaczynamy od zakupu mięsa. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi wskazówkami powinno być obficie przerośnięte tłuszczem, dzięki któremu po usmażeniu stanie się aksamitnie miękkie i soczyste.

Gdy stek już wybrany, pozostaje wrzucić go na patelnię i usmażyć… Nic bardziej mylnego! Nie ma większej zbrodni, niż zacząć smażyć tego typu mięso od razu po wyjęciu z lodówki… Stek spali się z zewnątrz, a w środku pozostanie surowy, a gdy dopieczemy go, aby w środku miał odpowiednią temperaturę, wtedy stanie się twardy i gumowy.

Każdy stek przed usmażeniem powinien nabrać temperatury pokojowej. Należy wyjąć go z lodówki minimum godzinę wcześniej i pozostawić pod przykryciem w miejscu, gdzie ogrzeje się przynajmniej do 15˚C. Gdy tak się stanie, w zasadzie możemy zacząć smażyć. My jednak chcemy przygotować steka idealnego, więc posłużymy się tzw. metodą odwróconą, mianowicie ogrzejemy go w piekarniku na niskiej temperaturze do stanu połowicznego dojścia mięsa do oczekiwanej temperatury. Rozgrzewamy więc piekarnik do ok. 80˚C, mięso dokładnie osuszamy, smarujemy lekko olejem i wkładamy na kilka minut do piekarnika, aż uzyska bardzo luźną, a tłuszcz wręcz galaretowatą konsystencję. Następnie wyjmujemy mięso z piekarnika, ponownie osuszamy, doprawiamy grubą solą, pieprzem młotkowanym i kładziemy na mocno rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Smażymy ok. 1 min, nie przesuwając stekiem po patelni, i przekręcamy na drugą stronę.

Po ok. 30 sekundach dorzucamy na patelnię rozgnieciony ząbek czosnku, gałązkę rozmarynu i łyżkę masła, zmniejszamy ogień i przez kolejną minutę oblewamy steka roztapiającym się masłem,  kilkukrotnie go przekręcając.

Gdy na mięsie pojawią się krople osocza, zdejmujemy je z patelni, oblewamy powstałym masłem i dajemy odpocząć 2 min, w przeciwnym razie po ukrojeniu kawałka cały sok z mięsa wypłynie na talerz i stanie się ono suche. Steka podajemy z ulubionym sosem i dodatkami. Naszym zdaniem stek idealny nie wymaga wielu dodatków. Musztarda dijon lub dobry sos pieprzowy i kawałek bagietki w zupełności wystarczą.

Wołowina na naszych stołach gości w zasadzie od zawsze. Niegdyś najczęściej pod postacią gulaszy, potrawek, tzw. smażonek czy tatara, a obecnie coraz częściej pod wpływem zachodnich trendów jako stek. Soczysty i aromatyczny kawałek krwistego mięsa uzależnia od pierwszego kęsa. Wołowina spożywana w tej postaci zyskuje więcej szlachetności, wydobywamy dzięki temu jej prawdziwy smak. Nie każdy kawałek wołowiny może jednak stać się wyśmienitym stekiem. Jak wybrać ten odpowiedni? Jak go usmażyć i jak się z nim obchodzić, aby przyrządzić idealnego steka? Odpowiemy na wszystkie te pytania, aby każdy z Was mógł przygotować steka wołowego niczym nieodbiegającego od tych z wykwintnych restauracji.

W sklepach możemy kupić wiele różnych cięć steków (cięciami nazywamy mięsa z różnych części wołowiny). Jedne są znane bardziej, a inne mniej, jedne są idealne dla początkujących stekożerców, a inne potrzebują większego doświadczenia oraz wiedzy na temat technik przygotowywania wołowiny stekowej. My skupimy się na tych najpopularniejszych, wydawać by się mogło, najprostszych w przygotowaniu. Wystarczy jednak małe zaniedbanie lub niewiedza, a z miękkiego i delikatnego steka otrzymamy kawałek twardej i gumiastej zelówki.

Steki polecane dla początkujących, najłatwiej dostępne oraz najprostsze w przygotowaniu to polędwica (najdelikatniejszy i najchudszy ze steków), rostbef (mięso twardsze, delikatnie poprzerastane tłuszczem, który po usmażeniu nadaje soczystości, tłuszcz ten nazywamy marmurkiem antrykot (na świecie bardziej znany jako rib-eye, czyli kawałek antrykotu mocno poprzerastany tłuszczem, z charakterystycznym okiem z tego właśnie tłuszczu po jednej stronie steka). O innych znanych na całym świecie, ale też trudniejszych w przygotowaniu i zakupie stekach opowiemy w kolejnych artykułach.

 

Udostępnij

Zobacz więcej przepisów

Do 1h Porcja dla 3 Poziom łatwy
Befsztyk tatarski smażony

Tatara wołowego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Na naszej stronie znajdziecie poświęcony mu dział. W tym przepisie podejdziemy do niego nieco inaczej… A może by tak go usmażyć? Smażony befsztyk tatarski to wciąż danie raczej nieodkryte na polskich stołach, ale na Zachodzie (np. we Francji) tzw. stek hache jest znany i lubiany od wieków, w […]

Do 1h Porcja dla 2 Poziom średni
Stek z tuńczyka

Stek z tuńczyka… Zagorzali fani mięs, a zwłaszcza steków wołowych, ryby traktują po macoszemu. Nie ma to jak soczysty kawałek krwistego antrykotu lub polędwicy – powiadają, gdy ktoś próbuje namówić ich na kawałek delikatnej białej ryby. Sytuacja się zmienia, gdy w grę wchodzi tuńczyk. Wszyscy wiemy, że stek z tuńczyka to pełnoprawny członek klubu, do […]

Do 2h Porcja dla 6 Poziom średni
Pierogi z mięsem

Pierogi z mięsem to świetny pomysł na pełnowartościowy obiad. Mięso możemy dobierać według własnych preferencji. W tym przepisie na pierogi z mięsem popularną wieprzowinę uzupełniliśmy bardziej charakterystyczną w smaku wołowiną. Ważne, żeby mięso nie było zbyt chude, ponieważ farsz może się wtedy okazać mało soczysty – nasz wybór padł więc na karkówkę i szponder. W […]

Do 1h Porcja dla 6 Poziom łatwy
Tatar ze śledzia

„Śledź nie ryba” – takie słowa słyszymy niejednokrotnie przy okazji podawania dań z niego przygotowanych. To oczywiście nieprawda. Śledź jest pełnoprawną rybą, mało tego, bardzo zdrową i śmiemy twierdzić, że najpopularniejszą w naszym kraju. Tatar ze śledzia to doskonała alternatywa dla śledzi marynowanych we wszystkich możliwych smakach, od których uginają się sklepowe półki i nasze […]

Do 1h Porcja dla 10 Poziom średni
Pierogi z kaczki

Mięso z kaczki to bardzo dobry wybór na farsz do pierogów. Szczególnie my, Polacy, bardzo lubimy jego delikatny, słodkawy i soczysty smak. Świetnie łączy się z suszonymi owocami, orzechami i tradycyjnymi ziołami, np. majerankiem, i z takich dodatków skorzystaliśmy w naszym przepisie na pierogi z kaczki. Trzeba również pamiętać o wyborze odpowiedniej części kaczki, czyli […]

Do 1h Porcja dla 2 Poziom średni
Stek z polędwicy wołowej

Polędwica wołowa to najszlachetniejszy kawałek wołowiny, idealny do przygotowania miękkiego i soczystego steka. Wielu przedkłada ten kawałek mięsa nad wszystkie inne, ponieważ odpowiednio przygotowana polędwica jest tak aksamitna, że można by ją jeść łyżką. Nawet przeciągnięta przez przypadek lub ze względu na preferencje nie stanie się twarda jak podeszwa, czego nie można powiedzieć o innych […]

Partnerzy
blog marketingowy Lembicz.pl
Marketing internetowy

Anna Adamiec

Redakcja językowa i korekta
2021-2022
Eksperci w świecie mięs