8 czerwca, 2021

ABC GRILLOWANIA

Grillowanie, czyli polska tradycja i sport narodowy

Opiekanie mięsa nad ogniem z drewna czy żarem z węgla drewnianego to najstarszy sposób obróbki termicznej. Narodził się on tysiące lat temu, stanowił ważny krok na drodze ewolucji i przyczynił się do dominacji człowieka na świecie. I nic dziwnego, że ta miłość do grillowania – bo tak współcześnie nazywamy opiekanie – trwa do dziś. A w sercach Polaków zajmuje szczególne miejsce.

Wiosna i lato to pełnia sezonu grillowego, na który zawsze czekamy z utęsknieniem. To także doskonała okazja, aby pochwalić się znajomym czy rodzinie naszym talentem do grillowania, ciekawymi przepisami, kulinarnymi sztuczkami czy po prostu nowym sprzętem. Przybliżymy Wam kilka podstawowych zasad, dzięki którym poznacie proces grillowania od podszewki i dowiecie się, jak grillować zdrowo, smacznie i z pomysłem.

Wybór grilla

Zacznijmy od wyboru sprzętu –grill to nie tylko druciany ruszt nad rozżarzonym węglem drzewnym, na rynku znajdziecie ciekawe rozwiązania w tym zakresie. Co do zasady, do wyboru są trzy możliwości:

Grill gazowy

Najczęściej zasilany propanem z butli (rzadziej gazem ziemnym); prosty w obsłudze, pozwala na szybkie i równomierne rozgrzanie paleniska. Śmiało można go polecić mniej doświadczonym miłośnikom grilla. Dostarcza znacznie mniej dymnych aromatów, choć dla niektórych to duży plus.

Grill węglowy

grill-weglowy
Grill węglowy

Tradycyjna wersja grilla, źródłem ciepła jest tu rozżarzony węgiel drzewny. Rozpalenie takiego grilla zabiera zazwyczaj sporo czasu, zwłaszcza mniej doświadczonym osobom. Dzięki smażeniu na ruszcie nad węglem potrawy nabierają niepowtarzalnych aromatów i smaków. Ponieważ to najbardziej ceniona forma grillowania na świeżym powietrzu, na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta modeli i rozmiarów tego typu grilli. Bardzo ważne, aby pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu i zabezpieczaniu sprzętu po skończonym grillowaniu.  

Grill elektryczny

grill-elektryczny
Grill elektryczny

Ze względu na konieczność podłączenia do sieci raczej nieodpowiedni do grillowania w plenerze. Sprawdza się przede wszystkim podczas grillowania w domu czy na balkonie, ułatwiają to również niewielkie gabaryty urządzenia. Aromaty uwalniające się na elektrycznym ruszcie są znacznie delikatniejsze i mniej dokuczliwe dla sąsiadów. Grill prosty w obsłudze, w zasadzie dla każdego, jego atutem jest możliwość prostej regulacji rozgrzania rusztu. Choć dla wytrawnego grillomaniaka grill elektryczny to nie grill, naszym zdaniem stanowi on dobrą alternatywę dla osób, które nie mają warunków do tradycyjnego grillowania.

Tak więc, jeśli tylko istnieje taka możliwość, korzystajmy z tradycyjnego grilla węglowego (właśnie na przykładnie takiego grilla będziemy się opierać w dalszej części artykułu). Ale jeśli dysponujemy niewielkim mieszkaniem, ogródkiem czy balkonem, śmiało sięgnijmy po alternatywy i nie odmawiajmy sobie przyjemności grillowania.

Co wrzucamy na grilla?

co-wrzucamy-na-grilla

Najpiękniejsze w grillowaniu jest to, że w doborze produktów wrzucanych na ruszt ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Najważniejsze, aby składniki były świeże i sezonowe, tak jak i grillowanie jest zajęciem sezonowym. Grillujemy mięso, warzywa, grzyby, owoce morza, ale i te zwykłe, tak więc przy jednym grillowym stole pożywią się i mięsożercy, i wegetarianie, i weganie.

Tradycyjnie przed położeniem na ruszt dużą część produktów kąpiemy i namaczamy w marynatach, aby uzyskać jeszcze więcej aromatów i nadać im soczystości. Choć nie każda potrawa tego potrzebuje, to w przypadku mięsa z (wyjątkiem sezonowanej wołowiny) zdecydowanie dobrze jest użyć ciekawej marynaty. Jej podstawę zazwyczaj stanowi tłuszcz (olej lub oliwa), kompozycja ulubionych ziół, np. rozmaryn, tymianek, oregano, kolendra i czosnek,oraz przyprawy, np. sól, pieprz, mielona papryka i kminek.

Użycie soku z cytryny do marynowania mięsa w znacznym stopniu wpływa na zwiększenie jego soczystości. Ciekawym pomysłem, dzięki któremu uzyskamy podobny efekt, jest umoczenie mięsa w jogurcie naturalnym tuż przed wrzuceniem na ruszt. Pamiętajmy, że marynować powinniśmy  co najmniej przez kilka godzin. Mięso najbezpieczniej jest marynować przez całą noc, w przeciwieństwie do owoców morza, dla których wystarczające są już 2–3 godz. leżakowania w marynacie.

W przypadku papryki, cukinii, bakłażana, pieczarek, cebuli, szparagów i innych warzyw marynowanie powinno być szybkie (ok. godzinne), a przy sporządzaniu marynaty należy się raczej ograniczać do podstawowych przypraw, aby nie zabijać naturalnego smaku warzyw, choć odrobina octu balsamicznego potrafi pozytywnie zaskoczyć. Obowiązkowym elementem grilla są sosy, które towarzyszą niemal każdej potrawie.

Rozpalamy

rozpalanie-grilla

Gdy nasze ulubione składniki i sosy czekają już w lodówce, musimy sprawnie rozbuchać piekło pod naszym rusztem, gdzie temperatura będzie sięgała 1000˚C. Rozpalanie znacząco ułatwia zastosowanie specjalnych kominów:

Komin do grilla

Mają one kształt cylindra z dziurkami, przez które może przepływać powietrze. Na dnie układamy podpałkę lub makulaturę, dodajemy węgiel i podpalamy od dołu. Możemy pomagać sobie, dmuchając. Alternatywnie, jeśli nie mamy komina, możemy ułożyć węgle na kupce bezpośrednio na grillu, dodać podpałkę i dmuchać, aż całość się rozpali. Potem rozkładamy węgle tak, by utworzyły jedną warstwę.

Grillujemy!!!

Grill już rozpalony, produkty przygotowane, a więc możemy startować z grillowaniem. Ale nie zapominajmy, że powinniśmy zacząć od przygotowania rusztu, czyli dokładnie go oczyścić, osuszyć, posmarować tłuszczem i pozostawić nad rozgrzanym paleniskiem na ok. 5 minut – w ten sposób zabezpieczymy powierzchnię metalu przed przywieraniem. Następnie, wyposażeni w przydatne narzędzia (łopatki i szczypce oraz zraszacz z wodą do regulowania temperatury), możemy zacząć smażenie.  Gdy smażymy mięso, pamiętajmy o tym, że musi zostać ono odpowiednio wcześniej wyjęte z lodówki i nabrać temperatury pokojowej.

Ta zasada dotyczy każdego rodzaju mięsa. Miejmy również na uwadze, że powierzchnia grilla nie jest nagrzana jednolicie i na obrzeżach zwykle ma niższą temperaturę. Możemy wykorzystać te miejsca do grillowania produktów, które potrzebują trochę niższej temperatury, np. ryb, owoców morza czy warzyw. Mięso, przynajmniej w początkowej fazie smażenia, wymaga wysokiej temperatury, tak więc korzystajmy z bardziej rozgrzanej strefy. Istotne jest również to, aby nie kłaść zbyt wiele na ruszt.

Może to obniżyć jego temperaturę i spowodować, że produkty nie będą się piekły, lecz zaczną się gotować. Pamiętajmy o zachowaniu odstępów pomiędzy poszczególnymi produktami. Upieczone produkty, a w szczególności mięso, nie powinny lądować na talerzu bezpośrednio z gorącego rusztu. Pozwólmy im odpocząć w ciepłym miejscu, najlepiej pod przykryciem.

Trzymając się tych podstawowych zasad, będziecie w stanie rozpocząć swoją przygodę z szeroko pojętym grillowaniem. W tym artykule jedynie dotknęliśmy podstaw sztuki grillowej, w następnych materiałach dowiecie się, co to znaczy zdrowe grillowanie.

Udostępnij

Zobacz także

Autor: Bracia Budnik Data: 9 sierpnia 2021
Zdrowe Grillowanie

O tym, jak rozpocząć przygodę z grillowaniem, mieliście okazję przeczytać w naszym ABC grillowania[WA1] . Uznajemy więc, że pierwszy krok na drodze do zostania mistrzem grilla już za Wami i z przyjemnością przedstawiamy kolejny stopień wtajemniczenia – zasady zdrowego grillowania. Oto kilka podstawowych i często zaskakujących trików, dzięki którym jedzenie z grilla będzie znacznie zdrowsze. I […]

Autor: Bracia Budnik Data: 27 stycznia 2021
Jak wybrać AGD do kuchni?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule. Każdy z nas oczekuje od kuchni i sprzętów w niej zainstalowanych czegoś innego – dla jednych liczy się funkcjonalność, dla innych design, a jeszcze inni stawiają na całkowitą automatyzację. Dobierając sprzęt AGD do Waszej kuchni, weźcie zatem pod uwagę konkretne potrzeby i oczekiwania domowników związane ze […]

Autor: Bracia Budnik Data: 27 stycznia 2021
Naucz się wołowiny

Wołowina… Są osoby, dla których to nie tylko mięso. To styl życia, dziedzina filozofii oraz materiał do nieskończonych eksperymentów kulinarnych, hodowlanych czy podróżniczych. My się właśnie do takich osób zaliczamy. Przez lata pracy w profesjonalnej kuchni mieliśmy okazję poznać wołowinę od podszewki. Aby nauczyć się ją przygotowywać, postanowiliśmy zagłębić się w tajniki hodowli, karmienia i […]

Partnerzy
blog marketingowy Lembicz.pl
Marketing internetowy

Anna Adamiec

Redakcja językowa i korekta
2021-2022
Eksperci w świecie mięs